Alior Bank włącza się w walkę o Eurobank

Alior Bank działa już 10 lat i przez ten czas osiągnął kilka naprawdę interesujących konsolidacji bankowych. Z pewnością należy do nich przejęcia portfela detalicznego od HSBC, wchłonięcie Meritum Banku, jak również transakcję zakupu wydzielonej części Banku BPH, bez portfela frankowego. Ponadto Alior dokonał inkorporacji trzech upadających SKOK-ów i był bardzo blisko przejęcia Raiffeisen Polbank. Obecnie ich największym celem jest przejęcie Eurobanku, które stanowi niebywałą okazję do skokowego zwiększenia sumy bilansowej i zajęcia jak najlepszej pozycji na kurczącym się rynku.

Eurobank z 14 mld zł sumy bilansowej jest jedną z najmniejszych instytucji bankowych, ale walka o niego może być zawzięta. Mniejsza o wielkość, chodzi o to, że to jedna z niewielu okazji do przejęć, skokowego zwiększenia sumy bilansowej i zajęcia jak najlepszej pozycji na kurczącym się rynku.

Za duży bank można uznać instytucje o sumie bilansowej powyżej 100 mld zł, czyli PKO BP, Pekao, Santandera, mBank, ING Bank Śląski i BNP Paribas (po fuzji z Raiffeisenem). Alior miał na koniec półrocza 70,5 mld zł aktywów. Millennium 72,6 mld zł. Dla tych dwóch banków każdy nabytek oznacza przybliżenie się do pierwszej ligi. Nawet jeśli jest to tylko 14 mld zł, to warto się po nie schylić, gdyż takich okazji zostało już raptem kilka.

PKO BP nie przejmie Aliora

Tuż po tym, jak Eurobank ogłosił, że wycofuje się z naszego kraju, pierwszym poważnym kandydatem do jego przejęcia został Bank Millennium. Jak zareagowała na to konkurencja? Dość zaskakująco, ponieważ nie wykazała prawie żadnego zainteresowania tą transakcją.

PKO BP kompletnie zlekceważyło tę kwestię, mBank ogłosił désintéressement przejęciami, ING Bank Śląski też nie chciał brać udziału w kupnie Eurobanku, a BNP Paribas niedawno kupił Raiffeisena i nie zamierzał inwestować kolejnych środków finansowych. Z tego względu Millennium szybko stało się faworytem w wyścigu po kupno Eurobanku jednak nie na długo bo do gry wkroczył Alior.

Inne banki również  na sprzedaż

Potencjalnie na sprzedaż może trafić jeszcze Crédit Agricole (25 mld zł sumy bilansowej), być może Citi Handlowy (44 mld zł aktywów). Niedługo pod młotek trafi pewnie Nest Bank, najmniejszy gracz na rynku, kupiony trzy lata temu przez fundusz Ana Cap, a więc jest blisko zwyczajowego terminu wyjścia z inwestycji dla tego typu inwestorów.

Jednak w tym przypadku mówimy o zaledwie kilku miliardach aktywów. Znacznie większy BOŚ Bank z sumą powyżej 20 mld zł to oczywisty kandydat do przejęcia, ale nie wygląda na to, żeby państwowi właściciele chcieli go sprzedać. To samo dotyczy Banku Pocztowego, choć tu ruchy właścicielskie, jak twierdzą nasi rozmówcy, nie są wykluczone.