Nieprzemyślane działania

Decydując się na pożyczkę online, przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czy oby na pewno jej potrzebujemy. Pożyczamy głównie w nagłych przypadkach, a co za tym idzie – często kierujemy się emocjami.
Podstawowe popełniane przez nas błędy wynikają również z braku wiedzy o branży finansowej. Rozglądamy się za pożyczką idealną dla nas, lecz z ofert rozumiemy co drugie słowo. W takich sytuacjach dobrze jest nauczyć się podstawowych pojęć ekonomicznego świata. W tym celu możemy sięgnąć po słowniczek pożyczkowy, który pozwoli nam lepiej poruszać się w branży.

Weryfikacja pożyczkodawcy

Wybór firmy pożyczkowej jest niezwykle ważny. Jeśli chcemy zawrzeć uczciwą umowę, to musimy znaleźć godnego zaufania pożyczkodawcę. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie pożyczkodawcy w KRS, czyli Krajowym Rejestrze Sądowym. Równie ważne jest upewnienie się, że przedsiębiorstwo figuruje w ewidencji działalności gospodarczej oraz posiada numeru NIP i REGON. Bardziej wnikliwi klienci mogą zorientować się, gdzie dana firma ma swoją siedzibę. Jeśli chcemy zaciągnąć pożyczkę w firmie, która została już sprawdzona przez ludzi z naszego otoczenia lub działa na rynku finansowym długie lata, to pamiętajmy jednak, że ostrożności nigdy za wiele i że zaufanie to jedno, a kontrola drugie.

Czytajmy dokładnie umowy

Niedokładne czytanie umów to kolejny nagminny błąd. Wbrew zasadom odpowiedzialnego pożyczania takie kontrakty zazwyczaj są pobieżnie przez nas przejrzane, a następnie podpisane. Decydując się na pożyczkę, podchodzimy do sprawy bardzo optymistycznie i wierzymy, że na pewno poradzimy sobie z jego terminową spłatą. Jeśli jednak regulowanie zobowiązania przychodzi nam z wielkim trudem i zaczynają odkładać się zaległości, wtedy efekty naszego niefrasobliwego podejścia mogą być poważne.

Ochrona danych osobowych

Uważajmy na kradzież danych osobowych! Osoby, które dopiero zaczynają korzystać z pożyczek online są często mało przezorne. W wirtualnym świecie nie brakuje ludzi, którzy tylko czekają, aby wykorzystać naszą lekkomyślność. Rynek finansowy jest obecnie na celowniku oszustów i musimy zachowywać dużą odpowiedzialność przy zawieraniu umów internetowych. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o bezpieczny dostęp do komputera i internetu. Niedopuszczalne jest wypełnianie formularzy pożyczkowych w kafejkach lub podczas podłączenia do obcej sieci WiFi. Pamiętajmy o tym, że przy transakcji pomiędzy nami a wierzycielem nie powinno być osób trzecich. Oznacza to, że środek komunikacji miejskiej czy centrum handlowe nie jest najlepszym miejscem do posługiwania się naszymi danymi osobistymi. Umowę powinniśmy podpisywać w domowym zaciszu.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej

Poważny błędem wciąż jest nieprawidłowe dopasowanie kwoty pożyczki. Niestety jest ona często zbyt duża i w efekcie przynosi nam więcej strat niż korzyści. Jak nie przesadzić z kwotą pożyczki? Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Na początku musimy oszacować nasze potrzeby i zastanowić się, ile pieniędzy jesteśmy w stanie zorganizować sami, a ile zmuszeni będziemy pożyczyć. Dobrze jest przeanalizować nasz domowy budżet, aby upewnić się, że pożyczka nie będzie dla niego zbytnim obciążeniem.

Jeśli nie potrafimy sami określić naszej zdolności kredytowej, możemy poprosić o pomoc doradcę finansowego, ale należy pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Musimy mieć na uwadze, że jeśli pożyczymy dużo, to więcej będziemy musieli też oddać – ma to ścisły związek z odsetkami, które naliczać będzie pożyczkodawca. Tak więc jeśli wahamy się pomiędzy dwiema sumami, to na pewno korzystniej będzie, gdy wybierzemy tę niższą. Umiejętnością pożyczania tyle, ile potrzebujemy posługują się nieliczni, lecz nauczyć możemy się tego wszyscy.

Nieterminowość jako pierwszy krok do finansowych problemów

Wybranie okresu spłaty pożyczki ratalnej jest równie kłopotliwe, co dobranie sumy odpowiedniej do naszego finansowego zapotrzebowania. Podpisując umowę powinniśmy poważnie zastanowić się nad sposobem spłaty pożyczonej sumy, abyśmy byli pewni, że będzie nas na to stać.

Terminowa spłata jest też bardzo ważna w procesie budowania naszej historii kredytowej. Warto o nią zadbać – inaczej w przyszłości możemy mieć problemy z uzyskaniem kolejnych zobowiązań.

Pożyczka na pożyczkę

Następna pożyczka na spłatę poprzedniej? Błędne koło, z którego trudno się uwolnić. Co zrobić, gdy nie radzimy sobie z terminowym zwracaniem pożyczonych pieniędzy? Pożyczkodawcy dają nam możliwość wydłużenia okresu spłaty, co spowoduje, że nasze raty będą niższe. Restrukturyzacja zobowiązania wydaje się więc dobrym wyjściem z sytuacji, jeśli wiemy, że nasze kłopoty z opóźnieniami nie są chwilowe i że nie będziemy w stanie dalej utrzymywać wcześniej ustalonej wysokości rat. Jeżeli chcemy ułatwić sobie spłatę, warto rozważyć również konsolidację kredytu, która również może nas uchronić od wpadnięcia w spiralę zadłużenia.