Faktycznie jest mi potrzebna gotówka, czy to chwilowy wymysł?

Czy rzeczywiście mamy istotne cele, na które chcemy przeznaczyć gotówkę? To najważniejsze pytanie, jakie powinniśmy sobie postawić, zanim w ogóle zaczniemy przeglądać oferty kredytowe. Być może zaplanowaliśmy zakup nowej sofy, chociaż stara kanapa wciąż dobrze wygląda. Kurs języka japońskiego nie jest pierwszą potrzebą, gdy nie zamierzamy wybierać się do Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeżeli jest to chwilowa zachcianka, lepiej jak najszybciej porzucić myśli o kredycie. Kredyty gotówkowe powinniśmy zaciągać tylko na dokładnie określone cele. Opiewają na znacznie wyższe kwoty niż pożyczki przez internet, a co za tym idzie – wiążemy się z nimi na dłużej. Nagłe zachcianki nie powinny rządzić naszym budżetem. Mając oszczędności bądź nadwyżkę finansową, możemy sobie pozwolić na realizację pragnień. Jednak kiedy wymagają one do tego kredytu – powinniśmy sobie odpuścić i nie powiększać grona zadłużających się Polaków.

Potrzebuję pieniędzy od zaraz, czy mogę je zaoszczędzić?

Drugie pytanie skłania nas do przeanalizowania naszego budżetu pod kątem oszczędzania. Nie zawsze, nawet w przypadku racjonalnych potrzeb, musimy mieć gotówkę na teraz. Czasami możemy ją zaoszczędzić. Według badania Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa „Hedoniści i oszczędni 2016” – młodzi potrafią oszczędzać wiele osób robi to z powodzeniem. Nawet jeśli nie mieścimy się w grupie wiekowej 25-44 lata, która oszczędza najczęściej, również możemy odłożyć kwotę, jaka sprosta naszym planom. Jeśli tylko nasz budżet nam na to pozwala, zminimalizujmy codzienne wydatki, a przez kilka tygodni lub miesięcy uzbieramy pokaźną sumę.

A kiedy oszczędzanie to problem?

Największy problem stanowi brak możliwości oszczędzania. Pomyślmy, co moglibyśmy z tym zrobić? Może poszukać dodatkowego, płatnego zajęcia, zrezygnować z kilku przyjemności albo znaleźć lepszą pracę, ponieważ i tak planowaliśmy rozejrzeć się za nową posadą? Rozwiązań jest wiele – zastanówmy się, które z nich w naszym przypadku wchodzi w grę. Dokładając pewną pulę do swojego budżetu, w końcu zaczniemy gromadzić grosz do grosza. A jeśli nauczymy się oszczędzać, w przyszłości poczynimy kolejne kroki i bez trudu zbudujemy poduszkę finansową. To najlepszy sposób na zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa i spokoju ducha, nawet na wypadek choroby czy innej trudnej sytuacji życiowej.

Pożyczanie od rodziny wchodzi w grę?

Kiedy po przemyśleniach dojdziemy do wniosku, że faktycznie potrzebujemy pieniędzy, ale nie jesteśmy w stanie ich zaoszczędzić, zastanówmy się nad pożyczką od bliskich. Rodzina czy przyjaciele mogą być ostatnią deską ratunku, o ile sami nie mają teraz na głowie spłacania kredytu gotówkowego. Nie każdy jednak chce wystawiać na próbę relacje rodzinne. Nieszczęśliwy splot zdarzeń może sprawić, że nie będziemy w stanie w ustalonym terminie zwrócić całej kwoty. Pół biedy, jeśli spłata może jeszcze poczekać, bo nasz brat, szwagier czy najlepszy przyjaciel nie potrzebuje tej gotówki. Sytuacja staje się trudniejsza, kiedy oczekiwali zwrotu pieniędzy, ponieważ mają swoje plany, które chcieliby zrealizować. Wówczas pojawiają się komplikacje. Dlatego czasami lepiej jest zachować dobre stosunki rodzinne, a pożyczać od instytucji bankowych, które przecież powstały w celu udzielania świadczeń finansowych.

Czy poradzę sobie ze spłatą kredytu?

Czasami rodzina nie ma możliwości udzielić nam wsparcia finansowego, a oszczędzanie również nie wchodzi w grę, ponieważ comiesięczne wydatki pochłaniają znaczną część naszego budżetu. Już nie zadajemy sobie pytania, czy potrzebujemy tego kredytu – bo tutaj odpowiedź już znamy – ale czy raty kredytu nas nie przerosną? Jeśli nie poradzimy sobie ze spłatą zobowiązania kredytowego, w przyszłości trudno będzie nam uzyskać dodatkowe środki. Instytucje bankowe przestaną wiedzieć w nas wiarygodnego klienta, a tego przecież nie chcemy. Dlatego dokładnie sprawdźmy najistotniejsze dla nas elementy kredytu gotówkowego i zadecydujmy, czy comiesięczne koszty w postaci raty nie pogrążą naszych finansów. Tym bardziej, że rozsądne zarządzanie budżetem jest dla nas dość istotne. Jak pokazują wyniki badań, przeprowadzonych przez firmę Lindorff S.A., 83 proc. ankietowanych uważa, że regularne spłacanie zobowiązań jest bardzo ważne. Aby nie mieć z tym problemu, trzeba zwracać uwagę na elementy kredytu podnoszące wysokość rat, a dokładniej na oprocentowanie rzeczywiste, obejmujące wszystkie koszty związane z obsługą kredytu oraz kurs walut, o ile bierzemy kredyt w innej walucie.

Czy wiem, jak znaleźć ofertę kredytów gotówkowych?

Ostatnie pytanie dotyczy samego poszukiwania ofert. Propozycje kredytów gotówkowych możemy znaleźć w taki sam sposób, jak oferty mniejszych zobowiązań w instytucjach pozabankowych. Posługujemy się wówczas rankingami chwilówek oraz rankingami pożyczek ratalnych, które pomagają nam zadecydować o wyborze odpowiedniego pożyczkodawcy. Rankingi kredytów gotówkowych również przygotowane są z myślą o pomocy klientom, potrzebującym większego zastrzyku finansowego. Na czele listy znajdują się oferty, które są szczególnie atrakcyjne z racji wysokich kwot i długiego okresu kredytowania. Pozwala on rozłożyć zobowiązanie na korzystne dla naszego budżetu, mniejsze płatności. Analizując ranking, warto też zwrócić uwagę na wyjątkowo atrakcyjne oferty, np. obniżające koszty pożyczek czy pozwalające pożyczyć jeszcze więcej na jeszcze dłużej. To szczególnie opłacalne, kiedy potrzebujemy naprawdę wysokiej kwoty, ponieważ zaplanowaliśmy wiele wydatków.

”Rozsądne podchodzenie do zaciągania kredytów może nas uchronić przed wieloma problemami, w tym przed wpisem do rejestru dłużników. Tym bardziej, że udzielenie odpowiedzi na pięć kluczowych pytań nie zajmuje dużo czasu, a może zabezpieczyć nas przed podjęciem niewłaściwych decyzji. Pamiętajmy o tym, również kiedy będziemy brać pożyczki pozabankowe.” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.