Więcej zaakceptowanych wniosków o kredyt w 2013 roku

Po dosyć ciężkim dla kredytobiorców roku, w roku 2013 banki postanowiły poluzować politykę kredytową i akceptować więcej wniosków. Wynikiem takich działań było zwiększenie liczby wniosków kredytowych. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej, w 2013 roku banki i SKOKi udzieliły ponad 6,5 miliona kredytów gotówkowych, na kwotę ponad 70 miliardów złotych. Daje to średnią wartość kredytu na poziomie 10 800 złotych, większość z nas przychodzi jednak do banku po mniejsze kwoty, aż 60 % Polaków pożyczało poniżej 5000 złotych.

Dlaczego banki złagodziły politykę?

Większa chęć do udzielania przez Banki kredytów gotówkowych ma swoje uzasadnienie w coraz lepszej spłacalności tych zobowiązań. W 2012 roku aż 12% pożyczek zostało uznane przez banki jako należności stracone, czyli takie, których szansa na odzyskanie jest znikoma, co zobowiązywało banki do wpisania tych kwot jako stratę banku. W 2013 sytuacja tak dotyczyła mniej niż 5 % kredytów. Tak znaczący wzrost ilości dobrych kredytów, jest skutkiem poprawy koniunktury w Polsce jak i na świecie. Mniejsze bezrobocie i wyższe zarobki skutkują większymi funduszami, które możemy przeznaczyć na spłatę naszych zobowiązań.

Banki reklamują kredyty

Tak znaczące wzrosty spowodowane są również wszechobecnymi reklamami banków, zachwalającymi swoje kredyty. Część z nich stawiało na ofertę najniższej raty, tak jak Alior Bank, najniższego oprocentowania , jak Millenium Bank, czy braku oprocentowania Raiffeisen Polbank. Inne banki postawiły na gwiazdy polskiego i światowego formatu. Kredyty gotówkowe reklamowali Szymon Majewski, Justyna Kowalczyk, Marek Kondrad, Piotr Adamczyk, Hubert Urbański, a także Chuck Norris, Kevin Spacey, Antonio Banderas, Pele. W zatrudnianiu zagranicznych gwiazd przodował BZ WBK.

Prognozy na 2014

Rok 2014 będzie trudniejszy dla banków, ponieważ po bardzo urodzajnych dwóch poprzednich latach, rynek jest dosyć nasycony, dodatkowo dosyć mocno rozpychają się pozabankowe firmy pożyczkowe. Zmusza to banki do kontynuowania konkurencyjnej oferty, co oczywiście nas bardzo cieszy. Przedstawiamy rzetelnie ofertę i pomagamy w wyborze najlepszych rozwiązań. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia zakładki kredyty gotówkowe, gdzie znaleźć można na bieżąco aktualizowany ranking kredytów gotówkowych. Tworząc go, sugerujemy się nie promocjami i trikami banków, tylko realną ratą kredytową, którą będziemy musieli płacić po otrzymaniu kredytu.