Zakupy na pierwszym miejscu

Nie jest niczym zaskakującym, że na pierwszych pozycjach znalazły się skuter czy samochód. Młodzi w wieku od 15 do 30 roku życia myślą przede wszystkim o konsumpcji. Mało kogo stać na zakup auta bez dodatkowego wsparcia, dlatego kiedy tylko byłaby taka możliwość, chętnie by z niej skorzystali. Zakupy miałyby pochłonąć 75 proc. otrzymanej kwoty. Z tej sumy 5 tys. zł młode osoby wydzieliłyby na wspomniane cztery kółka, kolejne 2 tys. zł na wyjazd i coś równie przyjemnego, 700 zł z kolei – na edukację. 20 tys. zł z jednej strony wydaje się być dużą kwotą, z drugiej jednak – mając ściśle określone cele, łatwo można ją spożytkować.

Młodzi nie zapominają o oszczędzaniu

Co ważne, badani myśleli nie tylko o rozrywce. Pokazuje to ich nastawienie do życia, które wcale nie jest nastawione wyłącznie na konsumpcję. Młodzi planują również oszczędzanie. Są w stanie przeznaczyć 25 proc. z 20 tys. na tzw. czarną godzinę. Nie chcieliby wydać wszystkiego, ponieważ myślą o swojej przyszłości. Potrafią rozsądnie podzielić gotówkę, chociaż mogliby odłożyć większy procent otrzymanej sumy. Ponadto w swoich planach uwzględniają rodzinę. Na jej potrzeby przeznaczyliby 10 proc. dodatkowej kwoty, jaka znalazłaby się w ich portfelu. To doskonale pokazuje wartości, którymi kierują się w życiu. Nie da się zaprzeczyć, że na pierwszym miejscu znajduje się konsumpcja, ale znaczenie mają także bliscy i oszczędzanie.

Konieczność edukacji finansowej

Chociaż wyniki badań nie są najgorsze i młodzi wiedzą, że trzeba oszczędzać, to warto ich edukować w zakresie finansów. Dzięki temu będą mogli podejmować racjonalne decyzje. Nie staną przed problemem, co zrobić z pieniędzmi, kiedy uda im się odłożyć większą kwotę, ale odpowiedzialnie ją wykorzystają. Im wcześniej przyswoją sobie pozytywne nawyki finansowe, tym szybciej zaprocentują one dobrymi efektami.

”Najważniejsze jest rozsądne gospodarowanie budżetem. Dlatego mając dodatkowe finanse nie myślmy od razu o wydawaniu, ale o jak najlepszym zainwestowaniu gotówki. Dzięki temu nigdy nie będziemy mieć problemu z finansami, a pożyczki będziemy brać na przyjemności, a nie na dziurę w budżecie. W tarapaty finansowe łatwo jest wpaść, dużo trudniej jest się z nich wyplątać” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.