O mikrokredytach zrobiło się w świecie głośno w połowie ubiegłej dekady, za sprawą Muhammeda Yunusa. Bankier z Bangladeszu otrzymał za nie w 2006 roku Pokojową Nagrodę Nobla. Jorma Jokela, założyciel Ferratum, przyznaje, że lukę w europejskim rynku dostrzegł właśnie dzięki inspiracji postacią Yunusa. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Założona przez Jokelę w 2005 roku spółka Ferratum, już rok później udzielała mikropożyczki w trzech krajach: Finlandii, Szwecji i Estonii.

Milion klientów Ferratum

Do 2008 roku firma działała już na 10 europejskich rynkach, w tym w Polsce. Wtedy też dostrzegł ją wielki biznes. W 2009 roku Jorma Jokela otrzymuje z USA intratną propozycję sprzedaży firmy. Jest jednak zdecydowany rozwijać przedsiębiorstwo i odrzuca ofertę. Rozpoczyna starania o licencję bankową, którą otrzymuje w 2012 roku. W tym czasie liczba klientów osiąga pierwszy milion. Zarejestrowany na Malcie Ferratum Bank nadal oferuje szybkie, mobilne i łatwo dostępne mikropożyczki. Teraz za ofertą stoi jednak stabilna instytucja bankowa. Liczba klientów Ferratum sięga 1,7 miliona. W styczniu 2015 roku Ferratum debiutuje na parkiecie frankfurckiej giełdy papierów wartościowych.

Plany na przyszłość

Jorma Jokela, pytany o plany na przyszłość, zapowiada budowę pierwszego mobilnego banku w Europie. – „Jeśli przeprowadziłbym się do Szwecji lub Wielkiej Brytanii, to by otworzyć konto bankowe, potrzebowałbym obecnie stosu dokumentów. W mobilnym banku Ferratum każdy będzie mógł otworzyć konto online, dostępne w głównych europejskich walutach oraz działające już po kilku minutach” – zapowiada Jorma Jokela.
Grupa Ferratum z siedzibą w Helsinkach prowadzi działalność w 22 krajach. Od 2012 roku w jej strukturze znajduje się zarejestrowany na Malcie Ferratum Bank Ltd. Od 2014 roku produkty finansowe Ferratum Group oferowane są w Polsce pod szyldem Ferratum Banku.

źródło: ferratum.pl